صفحه اصلی |
مروری بر گذشته (ایران دکتر)
درمان و علائم درد قلبی ناشی از آنژین صدری
آنژین صدری به علت بیماری عروق کرونر  است که مسدود شدن عروق  کرونر عامل اصلی آن است. اسپاسم عروق کرونر، به ویژه  ناشی از استفاده از کوکائین است.یک حمله آنژین صدری تنها چند دقیقه طول می کشد،  درد قفسه سینه در هنگام  حمله قلبی  نیاز به  پزشک دارد آنژین صدری بر اثر تصلب شراین پا آترو اسکلروزیس ایجاد می شود و شروع این پیامد به طور معمول از دوران کودکی بوده که هر کس ممکن است درجاتی از این حالت را در سنین میانسالی داشته باشد اما برخی عوامل می توانند روند پیشرفت آن را تسریع نمایند.

آنژین صدری احساس درد و ناراحتی است که به طور معمول در قفسه سینه یا پشت جناق سینه احساس می شود و این درد زمانی آغاز می شود که خون رسانی به عضله قلب کمتر از میزان مورد نیاز آن است و در نتیجه اکسیژن و مواد غذایی کافی به عضله قلب نمی رسد. احساس درد و ناراحتی اغلب در حین فعالیت یا هیجانات روحی، یعنی زمانی که ضربان قلب و فشار خون افزایش می یابد و عضله قلب نیاز به اکسیژن بیشتری دارد عارض می شود. دردهای آنژین صدری به طور معمول چند دقیقه (یک تا پنج دقیقه) طول کشیده، ممکن است به صورت احساس سنگینی ، فشار و یا سوزش بیان شود و محل آن به طور معمول در پشت جناغ است و گاهی به دست ها، گردن، پشت و یا فک تحتانی نیز انتشار پیدا می کند و پاره ای از اوقات ممکن است باعث احساس خواب رفتگی در شانه ، بازو، مچ شود. به طور معمول پزشک قادر است با توضیحاتی که فرد راجع به ناراحتی خود می دهد آنژین صدری را تشخیص دهد در این موارد ممکن است معاینه قلبی و یا حتی نوار قلب که در حالت استراحت گرفته شده کاملا طبیعی باشد؛ در نتیجه پزشک ممکن است انجام تست و ورزش را به شما توصیه کند زیرا در حالت ورزش و فعالیت نیاز  عضله قلب به اکسیژن افزایش پیدا می کند و در صورتی که تنگی در عروق کرونر وجود داشته باشد ممکن است تغییراتی در نوار قلبی فرد ایجاد شود.

یکی از روشهای جدید بررسی عروق قلب به نام سی تی اسکن با تزریق ماده حاجب داخل رگ بیمار است که به نام سی تی آنژیوگرافی است و گاهی ممکن است پزشکان براساس معاینات و آزمایش های انجام شده تصمیم به انجام آنژیوگرافی عروق بگیرند. استفاده از روشهای تشخیصی برای این بیماری بنا به صلاحدید و نظر پزشک انجام خواهد شد. درمان با داروها به تجویز و صلاحدید پزشک و گاهی علی رغم مصرف انواع مختلف داروهای ضد آنژین صدری با مقادیر کافی، درد سینه و ناراحتی فرد ادامه پیدا می کند که پس از انجام آنژیوگرافی عروق کرونر تصمیم های جدی در مورد انجام عمل جراحی پیوند عروق کرونر و یا آنژیوپلاستی عروق کرونر گرفته شود. منبع-http://www.

yjc.ir بیماری آنزین صدریدرد قلبی و آنژین صدریدرمان آنژیم صدریعلائم آنژین صدری پزشکی