صفحه اصلی |
مروری بر گذشته (ایران دکتر)
8 دلیلی که سبب چاقی میشود
پژوهشهایی انجام دادند و بر اساس این پژوهشها که خلاصه  آن در  Nature Medicine منتشر شد  بیان کردند تعداد اشخاصی که مبتلا به چاقی‌اند از یک میلیارد و نیم نفر در دنیا بیشتر شده است. طبق تحقیقات ده ساله اخیر افراد مبتلا به چاقی دچار نوعی التهاب مزمن می‌شوند که این موضوع خود می‌تواند زمینه‌ساز ابتلا به بیماریهای متابولیکی باشد. التهاب باعث فعالیت آنرمال سیستم ایمنی شده و این موضوع نه تنها خود را در جریان خون بلکه بر روی ارگانهای متابولیکی نظیر کبد و ماهیچه‌ها و پانکراس نشان می‌دهد. با این وجود طبق مقاله‌ای که انسرم منتشر کرده است، هر نوع چاقی مضر تلقی نمی‌شود. وقتی بافت چربی زیر پوست قرار می گیرد به آن چاقی ژینوئید می‌گویند.چاقی که ناشی از تجمع بافت چربی در ناحیه شکم و پهلو و دور ارگانهاست چاقی اندروئید تلقی می‌شود.

چاقی نوع دوم خطر آفرین بوده و زمینه ساز بروز بسیاری بیماریهای التهابی است. منبع : www.salamdr.com بیماریهای مرتبط با چاقی شکمخطرات چاقی شکمچاقی شکمچاقی ژینوئید تغذیه


  خود نان کالری زیادی ندارد شما باید حواستان به چیزهایی باشد که با نان میل می‌کنید. مقصر اصلی کره، مربا، مارگارین، تارت‌ها، سوسیس و کالباس و غیره است که با نان میل می‌کند. این مواد غذایی پرکالری هستند و برای همین کالری نان را نیز بالا می‌برند. خانم‌های عزیز هیچ دلیلی برای اینکه نان را از برنامه‌ی غذایی‌تان حذف کنید وجود ندارد. باید بدانید که نان‌های کامل، سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مفید برای سلامتی هستند. کافی است که در مصرف نان زیاده‌روی نکنید و حواستان به چیزهایی که داخل لقمه‌هایتان می‌پیچید باشد.

هیچ دلیلی برای اینکه نان را از برنامه‌ی غذایی‌تان حذف کنید وجود ندارد. باید بدانید که نان‌های کامل، سرشار از ویتامین‌ها و مواد معدنی مفید برای سلامتی هستند. احتمالاً شما هم از مادرها، مادربزرگ‌ها یا خانم‌های در و همسایه‌تان شنیده‌اید که نان باعث چاقی می‌شود. اما باید بدانید که این گفته فقط یک شایعه است و مبنای علمی ندارد. این باور رایج تا جایی پیش رفته است که نان را در کنار پاستاها و سیب‌زمینی یکی از سه عامل اصلی چاقی معرفی می‌کنند. اما باید بدانید که نان به خودی خود چاق‌کننده نیست. نان کم کالری است یک برش نان کالری کمی دارد.

در واقع هر برش نان بین 50 تا 100 کالری دارد. باید بدانید که یک خانم 35 ساله با قد و وزن متوسط روزانه حدوداً 2000 کالری نیاز دارد. برای همین هم یک یا دو برش نان به این زودی‌ها باک کالری مورد نیاز او را پر نمی‌کند چه برسد به این که چاقش کند. مگر اینکه اهل زیاده‌روی باشد. نان سبوس‌دار دوست تناسب اندام شما نان کامل یا سبوس‌دار برای مواقعی که قصد لاغری و رژیم گرفتن دارید فوق‌العاده است. فیبرهای غذایی موجود در این نان‌ها اشتها را کنترل کرده و احساس سیری طولانی‌تری ایجاد می‌کنند. برای همین هم ریزه‌خواری و پرخوری را از شما دور می‌کنند.

به این ترتیب هم به تناسب اندام شما کمک می‌کنند. توصیه می‌کنیم نان‌های تهیه شده از آرد سبوس‌دار یا آرد جو را تهیه کنید. اگر در محل زندگی‌تان نان‌های تهیه شده از دانه‌ی کتان یا عسل نیز وجود دارد در مصرف آن‌ها نیز شک به دلتان راه ندهید. مقصر واقعی! منبع- همشهری تناسب اندامعامل اصلی چاقیفواید آرد سبوسفواید نان سبوس‌دارمواد غذایی پرکالری تغذیه