صفحه اصلی |
مروری بر گذشته (ایران دکتر)
عوارض خطرناک مصرف خودسرانه ریتالین
قرص ریتالین یا متیل فندایت نام قرصی است که هدف از تولید آن مصارف پزشکی بوده است. یکی از کاربردهای این قرص برای درمان کودکان بیش فعال است. در بعضی از موارد نیز به افرادی که دچار بیماری حمله خواب هستند تجویز می شود. اما در سال های اخیر در کشورمان شاهد مصرف خود سرانه این دارو بوده ایم. هم اکنون گزارش های متعددی وجود دارد که برخی از افراد برای بیدار ماندن در شبهای امتحان به جای مصرف قهوه و چای از قرص های ریتالین استفاده می کنند. شواهد متعدد حاکی از آن است که این افراد از این قرص ها استفاده می کنند تا بتوانند چندین ساعت متوالی بیدار بمانند و به شکل غیر معمولی تمرکز خود را در مدت طولانی حفظ کنند.

آثار مصرف ریتالین: از آنجا که ریتالین دارویی است که توسط پزشکان تجویز می شود, مصرف کنندگان تصور می کنند این قرص های بی خطرند و آن ” بد نامی ” مواد مخدر را ندارند. در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد. شایع ترین عوارض مصرف خود سرانه قرص های ریتالین عبارتند از: – عصبی شدن و بی خوابی – حالت تهوع و استفراغ – احساس سرگیجه و سردرد -تغییرات ضربان قلب و فشار خون(که معمولا به صورت افزایش است ولی در مواردی نیز به شکل کاهش دیده می شود) – خارش و جوش های پوست – دردهای شکمی, کاهش وزن و مشکلات معده – مصرف دایمی و اعتیاد(وابستگی) – بروز حالت های روان پریشی (جنون) و علایم وابستگی به ریتالینبروز افسردگی پس از قطع مصرف عوارض مصرف مقادیر زیاد ریتالین: – از دست دادن اشتها و سوء تغذیه – لرزش و پرش عضلات – تب,تشنج و سردرد – نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس که در مواردی می تواند به شکل خطرناکی ادامه پیدا کند – تکرار حرکات و اعمال بی هدف – بروز حالت های پارانویید(سوء ظن), توهم و هذیان – احساس حرکت و جنبش حشرات در زیر پوست – مرگ(تاکنون در چند مورد سوء مصرف ریتالین منجر به مرگ شده است) ریتالین و بیدار ماندنریتالین و خطرات آنریتالین چیستمطرف ریتالین برای کودکان بیش فعال مواد مخدر


اینبار می خواهیم شما را با یکی دیگر از موادی که در بخش مواد مخدر، مجله پزشکی ایران دکتر جای گرفته است آشنا کنیم. ابتدا توضیحاتی درمورد قرص ریتالین می دهیم بعد از آشنایی با این قرص، به آثار مصرف ریتالین، روش و نحوه مصرف، عوارض مصرف زیاد ریتالین و علائم ترک می پردازیم. قرص های ریتالین در وهله اول برای درمان اختلال﴿ ADHD (Attention-deficit hyperactivity disorder کودکان بکار می‌رود و یا عبارتی پرحرکتی در بچه‌ها.  دوز این دارو براساس نیازها و عکس العمل‌های فردی تعیین می‌گردد. درکودکان (6سال و بالاتر) بادوز 5 تا 10 میلی گرم سه بار در روز شروع شده و درهفته 10-5 میلی گرم در دوز روزانه افزوده می‌شود. حداکثر دوز روزانه 60 میلی گرم است.

در بالغین دوز روزانه 30-20 میلی گرم می‌باشد. در مواقعی نیز توسط پزشکان برای درمان بیماران مبتلا به ” حمله خواب” تجویز می شود ولی در سال های اخیر مصرف خود سرانه این دارو در کشور ما رو به افزایش گذاشته است که عدم آگاهی از آثار و ویژگی های این قرص می تواند نگران کننده باشد. گزارش های متعدد بیانگر اینستکه برخی افراد برای بیدار ماندن در شبهای امتحان به جای مصرف قهوه و چای از قرص های ریتالین استفاده می کنند. شواهد حاکی از آن است که این افراد از این قرص ها استفاده می کنند تا بتوانند چندین ساعت متوالی بیدار بمانند و به شکل غیر معمولی تمرکز خود را در مدت طولانی حفظ کنند.     آثار مصرف ریتالین: از آنجا که ریتالین دارویی است که توسط پزشکان تجویز می شود, مصرف کنندگان تصور می کنند این قرص های بی خطرند و آن ” بد نامی ” مواد مخدر را ندارند. در حالی که عوارض مصرف خودسرانه این قرص ها می تواند در حد مواد دیگر نظیر کوکایین و آمفتامین باشد.مدت اثر این دارو 6-4 ساعت است.

    نحوه استفاده و مصرف: این دارو به شکل خوراکی و یا تدخین استفاده می‌شود. عوارض سوء مصرف ریتالین: – عصبی شدن و بی خوابی – حالت تهوع و استفراغ – احساس سرگیجه و سردرد -تغییرات ضربان قلب و فشار خون(که معمولا به صورت افزایش است ولی در مواردی نیز به شکل کاهش دیده می شود) – خارش و جوش های پوست – دردهای شکمی, کاهش وزن و مشکلات معده – مصرف دایمی و اعتیاد(وابستگی) – بروز حالت های روان پریشی (جنون) و علایم وابستگی به ریتالینبروز افسردگی پس از قطع مصرف     عوارض مصرف زیاد ریتالین: – از دست دادن اشتها و سوء تغذیه – لرزش و پرش عضلات – تب، تشنج و سردرد – نامنظم شدن ضربان قلب و تنفس که در مواردی می تواند به شکل خطرناکی ادامه پیدا کند – تکرار حرکات و اعمال بی هدف – بروز حالت های پارانویید(سوء ظن), توهم و هذیان – احساس حرکت و جنبش حشرات در زیر پوست     علائم ترک: علائم ترک مصرف این دارو بصورت دردهای عضلانی، خواب آلودگی و افسردگی بروز می‌کند. (تاکنون در چند مورد سوء مصرف ریتالین منجر به مرگ شده است) ریتالینطریقه استفاده ریتالینعوارض مصرف ریتالینقرص Ritalinقرص ریتالینمعتاد قرص ریتالیننحوه مصرف ریتالین مواد مخدر