صفحه اصلی |
علمی همسرداری پزشکی دانش و فناوری یافته های علمی
رئیس پژوهشکده اعصاب و علوم شناختی از اجرایی شدن پروژه ای در زمینه تولید نانو دارو برای درمان بیماریهای مغز خبر داد. دکتر کمال خرازی شنبه در حاشیه نمایشگاه فناوری نانو در جمع خبرنگاران با اشاره به اجرای پروژه تولید نانو داروها گفت: این داروها با عنوان Nano draug dilivrey  با نانوداروهایی که برای انتقال دارو به نقاط خاص مغز از طریق “پارتیکیول” نانو عمل می کند در یک پروژه در حال پیگیری است. وی اضافه کرد: در صورت رسیدن به نتیجه مطلوب در این پروژه ، تحول عظیمی در این حوزه ایجاد می شود چرا که این نوع داروها در زمینه معالجه بیماریهای مغزی بوده و از اثرات داروها در سایر نقاط بدن جلوگیری می کند و از آنجایی که این داروها مستقیما به هدف می‌رسند، اثر سویی بر روی بدن ندارد. وی با تاکید بر اینکه در زمینه هوش مصنوعی کار قابل توجهی در کشور انجام نشده است، گفت: با این وجود دانش هوش مصنوعی در کشور در حال شکل گیری است، البته نیاز است در این زمینه مجوزهایی از سوی وزارت علوم به پژوهشگاه ها اعطا شود تا برای پذیرش دانشجو در این حوزه اقدام شود. خرازی به اشاره به پروژه های خوبی که در زمینه هوش مصنوعی تعریف و اجرایی شده، افزود: در حال حاضر پروژه های مناسبی در این زمینه تعریف شده و به طور مداوم مقالاتی در این حوزه در به چاپ می رسد و به عنوان یک دانش نو در ایران در حال مطرح شدن است. رئیس پژوهشکده اعصاب و علوم شناختی ابراز امیدواری کرد: دانش هوش مصنوعی هم پا به پای دانش فناوری نو رشد کند و ایران بتواند در زمینه این دانش حرفی برای گفتن داشته باشد.

خرازی به برگزاری دومین نمایشگاه فناوری نانو اشاره کرد و ادامه داد: فناوری نانو می تواند زندگی مردم را متحول کند و حمایت هایی که در این حوزه شده بسیار مناسب است و امیدواریم این حمایت ها در سایر بخشها نیز صورت بگیرد تا همپای این فناوری رشد یابند. درمان بیماریهای اعصابنانو داروگامهای موفق محققان کشور داروها

با پیشرفت دانش بشری در های جدیدی به روی وی گشوده شد که تحولات عظیمی را در زندگی وی ایجاد کرد. یکی از بزرگترین علومی که بشر به آن دست یافت دانش پیوند عضو است. این دانش به انسان کمک می کند تا با استفاده از اعضای بدن سایر افراد که مرگ آنان حتمی است جان عده زیادی نجات یابد. با دکتر سلام همراه باشید. پیوند عضو یکی از راهکارهای پزشکی برای کمک به بیمارانی است که در اثر بیماری عضوی را از دست داده‌اند. معمولاً اندام از دهنده عضو گرفته شده، منجمد می‌شود و دوباره بعد از گرم کردن مورد استفاده قرار می‌گیرد.

اما اندام یخ‌زده همیشه به حالت اول باز نمی‌گردند. یافته‌های اخیر محققان نشان می‌دهد که فناورینانو می‌تواند بر این مشکل فائق آید، به طوری که ذخیره‌سازی اندام‌های اهدا شده با کارایی بالاتری نسبت به قبل انجام شود. دانشمندان روشی یافته‌اند که با استفاده از آن می‌توان رگ‌های خونی و دریچه‌های قلب منجمد شده را دوباره گرم کرد؛ بدون این که آسیبی به بافت وارد شود. اگر این یافته محققان تجاری‌سازی شده و در مقیاس انبوه استفاده شود، آنگاه می‌توان گفت که گام بزرگی در مسیر نگهداری از قلب و ریه اهدا شده برداشته می‌شود. معمولاً دو سوم این اندام‌ها در اثر محدودیت‌های موجود در فناوری‌ رایج، قابل استفاده نیستند. براساس پیش‌بینی‌های انجام شده، اگر بتوان مانع از هدر رفت اندام‌های یخ‌زده شد و از تمام عضو‌های اهدا شده استفاده کرد، آنگاه می‌توان به تمام افراد لیست انتظار اهدا عضو در مدت دو سال عضو مورد نظر را اهدا نمود. محققان دانشگاه مینسوتا در این روش از نانوذرات آهن که دارای پوشش سیلیکا است، برای گرمایش اندام‌ها استفاده کردند.

آنها اندام مورد نظر را به همراه این نانوذرات تا دمای 160- درجه سانتیگراد سرد کرده و عضو را در حالت شیشه مانند در آوردند. سپس امواج رادیویی به این نانوذرات ارسال کرده و با این کار نانوذرات را تهییج می‌کنند. این برانگیختگی موجب یخ‌زدایی از اندام منجمد می‌شود؛ بدون این که در آن ترکی ایجاد کند. نتایج این پروژه در قالب مقاله‌ای در نشریه Science Translational Medicine منتشر شده است. محققان این فرآیند را ‘نانوگرمایش’ نام گذاری کرده‌اند. منبع: ایرنا