صفحه اصلی |
خواص زعفران مقالات
چای زعفران برای درمان افسردگی استفاده می شود. گزارش شده است که دریافت مقدار زیادی از دم کرده و یا ادویه ی زعفران موجب احساس شادی و خوشحالی می شود. زعفران یک چاشنی بسیار مفید و البته گران قیمت است که در اکثر غذاهای ایرانی استفاده می‌شود چای زعفران یکی از فرآورده‌های این گیاه است. عباس حاجی آخوندی، متخصص طب سنتی و گیاهان دارویی گفت: گیاه زعفران که از دیرباز در ایران کشت می شده و  مورد استفاده‌های بسیاری در تغذیه و داروسازی دارد، گیاهی بسیار فرح بخش و نیرو بخش است این گیاه به دلیل رنگدانه‌هایی که دارد، دارای خواص آنتی اکسیدان و ضد سرطانی است. حاجی آخوندی ادامه داد: زعفران دارای مواد آنتی آلزایمر است و به عنوان تقویت کننده قوی حافظه شناخته شده است و استفاده از آن به خصوص در کسانی که سابقه خانوادگی ابتلا به فراموشی و آلزایمر دارند، بسیار توصیه می‌شود. این متخصص طب سنتی و گیاهان دارویی گفت: شیوه های مصرف زعفران بسیار متفاوت است یکی از روشهایی که می توان ماده موثر آن را استخراج کرد، دم کردن زعفران سائیده نشده به تنهایی یا همراه با گل زعفران است، چای زعفران به عنوان یک دمنوش شادی آور، می‌تواند جایگزین چای سیاه قرار گیرد.

حاجی آخوندی توصیه کرد: نوشیدن این دمنوش در صبح بسیار مفید است، همچنین افرادی که به افسردگی مبتلا هستند می توانند چند نوبت در روز این نوع چای را استفاده کنند و از اثرات شادی آور و فرح بخش آن برخوردار شوند. تقویت کننده قوی حافظهخاصیت چای زعفرانخواص چای زعفراندم کردن زعفراندمنوش شادی آورفواید چای زعفرانچای زعفران تغذیه


زعفران گیاهی است بومی اروپا و آسیا که بیشتر بشکل  خشک شده به عنوان ادویه و دم کرده بکار می رود. همان طور که همه  شما خوب می دانید این ادویه بسیار هم گران است. علت آن هم این است که حدود ۴۰۰ هزار کلاله ی گیاه زعفران، تنها یک کیلوگرم از این ادویه را در اختیار ما قرار می دهد. اگر چه زعفران اخیراً به دلیل گران بودن و آگاهی و شناخت مردم از دیگر گیاهان دارویی که علاوه بر این که خواص خوبی دارند و به اندازه ی زعفران هم گران نیستند، محبوبیت قبلی خود را از دست داده اما به هر حال این گیاه دارای خواص درمانی متعددی است که در ادامه برخی از آن ها را ذکر می کنم. کاهش درد قاعدگی: در سال های گذشته، زعفران به عنوان یک محرک برای تحرک قاعدگی در زنانی که عادت ماهیانه ی منظمی نداشتند، استفاده می شد. دم کرده ی گیاه زعفران هم چنین برای کاهش خون ریزی رحم، تسهیل خونریزی و کاهش درد ناشی از قاعدگی به کار برده می شود.

البته این چای نباید توسط زنان باردار مصرف شود چرا که در تعدادی از تحقیقات دیده شده است که موجب سقط خود به خودی جنین می شود. ضد افسردگی: چای زعفران برای درمان افسردگی نیز استفاده می شود. گزارش شده است که دریافت مقدار زیادی از دم کرده و یا ادویه ی زعفران موجب احساس شادی و خوشحالی می شود. پیشگیری از سرطان: زعفران حاوی کاروتنوئیدها است و بر طبق یافته های علمی، این کاروتنوئیدها ایجاد واکنش های مختلفی در برابر کارسینومای سرطانی، توده های بدخیم سرطانی (سارکوما) و لوکمی در انسان ها می کنند. سلامت قلب: بر طبق مطالعات انجام شده، گزارش شده است که چای زعفران از تجمع کلسترول در رگ ها جلوگیری می کند و به این ترتیب از بیماری های قلبی جلوگیری می کند. تسکین دردهای شکمی: دم کرده ی زعفران برای دردهای متوسط تا شدید شکمی و قسمت فوقانی شکم موثر است. همچنین دردهای غشای روده ی بزرگ را نیز آرام می کند.

کاهش فشار خون: دم کرده ی زعفران حاوی موادی است که به آن کروستین می گویند که فشار خون را پایین می آورد. به همین دلیل زعفران به پیشگیری از افزایش فشار خون کمک می کند. خلط آور: دم کرده ی زعفران موجب تحریک استفراغ و سرفه به منظور تسکین درد سینه، گلو و معده می شود. فواید دیگر: چای زعفران برای درمان بسیاری از بیماری ها مانند آسم، سرفه، خشکی پوست، حمله عصبی، گاز معده، سوزش سردل، بی خوابی و انزال زود رس مفید است. از دیگر فواید زعفران این است که موجب رشد موهای پشت سر به صورت موضعی می شود. منبع-http://www.galoos.

com   خاصیت چای زعفرانفواید چای زعفران برای سلامتی بدنپیشگیری از سرطان با چای زعفرانکاهش درد قاعدگی با چای زعفران تغذیه