صفحه اصلی |
مروری بر گذشته (ایران دکتر)
بیماری تب مالت
واکسن تب مالت در ایران در سال 1385 ساخته شد… ایران دکتر: محققان موسسه واکسن و سرم سازی رازی با ساخت واکسن بیماری بروسلوز تب مالت با نام اختصاری iriba ایریبا, ایران را از واردات این واکسن بی‌نیاز کردند . رئیس بخش تحقیق وتولید واکسن های بروسلوز موسسه سرم سازی رازی گفت : تحقیقات مقدماتی ساخت این واکسن از سال 1379 بر روی دو حیوان هدف یعنی گوسفند و گاو آغاز شد. علی محمد بهروزی خواه افزود : هم اکنون مرحله مطالعاتی این واکسن پایان یافته و پس از اخذ مجوز از سازمان دامپزشکی ایران‌,آماده عرضه به بازار می شود. وی اضافه کرد : این امکان در موسسه سرم سازی رازی فراهم شده که در هر زمان و به هر میزانی که سازمان دامپزشکی درخواست کند واکسن تب مالت را تهیه و به بازار عرضه کند. بهروزی خواه افزود: ایریبا از جنبه‌های مختلف با واکسن های مشابه امریکایی و اروپایی برابری می کند. بیماری تب مالت یک بیماری مشترک بین انسان و دام است که علایم آن در دام سقط جنین و کاهش شیر و گوشت است .

داروها

مالت جو از سری غلات با طبع گرم است که سرشار از ویتامین های ب1 ، ب2 ، ب3 ، ب8 ، ای و کا است همچنین سرشار از منابع معدنی فسفر ، آهن و مس است. مالت از جوانه ی جو به دسا می آید. برای تبدیل دانه جو به مالت کافیست آن را به مدت 24 ساعت در آب خیس کنیم سپس آب آن را گرفته و بگذاریم جوانه بزند. –    کسانی که یبوست دائم دارند روزی یک قاشق و شب وقت خواب مالت جو بخورند. –    قندخون را پائین می‎آورد روزی یک قاشق مصرف شود. –    زخم معده و اثنی‎عشر را التیام می‎دهد.

–    طول عمر را زیاد می‎کند. –    از ساخته شدن سنگ صفرا جلوگیری می‎کند. –    برای کمردرد و پادرد مفید است. – از ریزش مو جلوگیری می‎کند. – لاغری را برطرف می‎سازد. – برای واریس مفید می‎باشد. – باعث رشد قد می‎شود.

– از سفیدشدن مو جلوگیری می‎کند. – برای کسانی که تصلب شرایین دارند مفید می‎باشد. – برای تقویت حافظه مفید است. – زیادی ترشح غده تیروئید را برطرف می‎سازد. – خشکی مو را برطرف می‎سازد. – کلسترول خون را پایین می‎آورد. – بی‎خوابی را درمان می‎کند.

– سوءهاضمه را از بین می‎برد. – خانم‎های حامله از مصرف آن خودداری کنند چون باعث سقط جنین می‎شود. – اساساً مالت به جوانه‎های غلات گفته می‎شود و لغتی است که به زبان فرانسوی و انگلیسی هم به همین نام نامیده می‎شود و در ایران هم مصطلح است و بیشتر به همین نام شنیده می‎شود. هروقت صحبت از مالت می‎شود مالت جو را در نظر می‎گیریم. – مالت برای کم‎خونی، سوءهاضمه و رفع آب آوردن انساج بدن مفید است. چون صحبت از جو شده است و مالت جو، جا دارد که در رابطه با مخمر آبجو مطالبی نوشته شود. بعضی‎ها این را با آبجو اشتباه می‎گیرند.

باید بگوییم که مخمرآبجو یک نوع قارچ است. قارچی بسیار مفید که دارای ویتامین‎های گروه D , E , B می‎باشد و دارای آنزیم‎های متعددی همچون پیسین، تریپسین، فسفاتاز، هیدروژناژ، کاتالاز، انورتین، زیمازو، پرتئازهای مختلف دارای پروتئین و گلوسیدها و لیپیدها و مواد معدنی می‎باشد. مخمر آبجو به صورت قرص یا پور در داروخانه‎ها پیدا می‎شود و برای امراضی چون : کورک ، گل مژه ، جوش‎های صورت ، سوءهاضمه ، نفخ روده ، گریپ ، کمبود ویتامین‎های B ، حصبه ، ذات‎الریه و مرض قند مفید می‎باشد. جوخواص جومالمالت جو خواص میوه و سبزیجات