صفحه اصلی |
مروری بر گذشته (ایران دکتر)
بیماری آرتریت روماتویید چیستمقاله
افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید (RA) التهاب و درد دارند  برخی از غذاها ممکن است  التهاب بدن  را کاهش داده و درد کمتر شود. و این مواد غذایی شامل  میوه ها و سبزیجات، غلات کامل، روغن زیتون و  مهمترین آنها ماهی است یکی از توصیه‌های مهم تغذیه‌ای که به افراد مبتلا به آرتریت روماتویید و سایر بیماری‌های التهابی مفاصل می‌شود، این است که رژیم غذایی خود را غنی از اسیدهای چرب امگا3 بکنند. زمانی که منابع غذایی حاوی اسیدهای چرب غیراشباع مانند غذاهای دریایی، جایگزین منابع غذایی حاوی اسیدهای چرب اشباع مانند گوشت قرمز می‌شوند، چربی بد و کلسترول خون هم پایین می‌آید و قدری از التهاب‌های بدن کم می‌شود. افزایش سطح چربی بد (LDL) و کلسترول خون، همواره با تشدید بیماری‌های التهابی در بدن همراه است. این التهاب‌ها می‌توانند به‌مرور زمان، شانس ابتلا به بیماری‌های قلبی را در فرد بالا ببرند. این در حالی است که ماهی‌های چربی مانند سالمون، قزل‌آلا، کلیکا، ساردین یا روغن زیتون و کانولا، سرشار از اسیدهای چرب امگا3 هستند و گنجاندن حجم مناسبی از آنها در برنامه غذایی، می‌تواند جلوی بیماری‌های التهابی در بدن را بگیرد.

انجمن قلب آمریکا برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های قلبی و التهابی در بدن، مصرف حداقل 2 وعده ماهی چرب در طول هفته را به تمام افراد توصیه می‌کند. منبع : www.salamdr.com آرتریت روماتوییداسیدهای چرب امگا3بیماری‌های التهابی مفاصلفواید ماهی برای آرتریت روماتوئیدماهی‌های چربی تغذیه


تاثیر چاقی در خطر ابتلا به آرتریت روماتوئید در زنان بیشتر است، ابتلای زنان به این بیماری سه برابر بیشتر از مردان است. همچنین تحقیقات جدید نشان می دهد که هورمون زنانه استروژن، همراه با پروتئین تولید شده توسط سلول های چربی بدن، ممکن است نقش مهمی در توسعه این بیماری بازی کنند. براساس یافته های حاصل از یک مطالعه ی جدید نشان داه شد که درمان روماتوئید آرتریت در افرادی که دارای اضافه وزن و یا چاق هستند با موفقیت کمتری همراه است و این افراد بیشتر در معرض ابتلا به این عارضه قرار دارند. افراد دارای اضافه وزن و یا چاق در مقایسه با افراد دارای وزن طبیعی حدود 4/2 برابر بیشتر به داروهای مرتبط با درمان بیماری روماتوئید آرتریت نیازمند می باشند. بیماری روماتوئید آرتریت یک بیماری مزمن التهابی خود ایمن است که از هر 100 نفر یک نفر به آن مبتلا می باشد. روماتوئید آرتریت می تواند موجب درد، سفتی دفرمیته شدن و کاهش عملکرد فیزیکی و در نهایت عدم کارایی و کاهش امید به زندگی گردد.

در حدود 50 درصد افراد مبتلا به بیماری روماتوئید آرتریت در کشورهای در حال توسعه وجود دارند و پس از ابتلا به این بیماری قادرند تنها 10 سال به اشتغال خود ادامه دهند. چاقی یکی از مشکلات و چالش های بزرگ در رابطه با سلامت عمومی در قرن 21 است. تعداد افراد چاق در جهان رو به افزایش است و در حدود 10 تا 13 درصد مرگ ومیرها در رابطه با بیماری های مرتبط با چاقی می باشد. چاقی و بیماری روماتوئید آرتریت در حال افزایش است.نتایج مطالعات نشان می دهد که بین چاقی موجب بروز التهاب مزمن می شود و شاخص توده ی بدنی (BMI) یکی از عواملی است که می تواند با بروز بیماری روماتوئید آرتریت در ارتباط باشد.در این مطالعه در حدود 346 آزمودنی با علائم بیماری روماتوئید آرتریت در طی 12 ماه گذشته بر اساس شاخص توده ی بدنی (BMI) به سه گروه چاق- دارای اضافه وزن و با وزن طبیعی تقسیم شدند. هر سه گروه تحت درمان های مرتبط با بیماری روماتوئید آرتریت قرار گرفتند.

به طور کلی افراد چاق و دارای اضافه وزن شانس کمتری برای اثر بخشی درمان های مرتبط با بیماری روماتوئید آرتریت دارند. منبع-http://www.yourdoctor.ir/ آرتریت روماتوئیدتاثیر چاقی در خطر ابتلا به آرتریت روماتوئیدچاقی و آرتریت روماتوئید بیماری ها