صفحه اصلی |
مروری بر گذشته (ایران دکتر)
آرشیو اخبار پزشکی صفحه 2 تالار های تخصصی نیک صالحی
ظاهرا محبوبیت  بسیاری بوجود آمده تا بتوانیم تمام کارهایمان را با موبایل انجام دهیم. اکنون تست انعقاد خون هم به آن افزوده شده است. اشخاصی که مشکل انعقاد خون دارند، مثل مبتلایان به  امراض هموفیلی یا اشخاصی که داروهای رقیق کننده خون استفاده  میکنند احتیاج  به انجام آزمایش دوره ای خون برای ارزیابی توانایی انعقاد پذیری آن دارند. این آزمایشات معمولا در بیمارستان ها یا آزمایشگاه ها انجام میشود. حالا محققین در Qloudlab در دانشکده پلی تکنیک لوزان سویس میخواهند این کار را با یک تلفن همراه انجام دهند. اساس این تست استفاده از خصوصیت صفحه لمسی تلفن همراه است.

این صفحه از روی تغییراتی که در مقاومت الکتریکی نقاط مختلف آن در حین لمس انگشت دست ما ایجاد میشود متوجه میگردد چه نقطه ای از آن را لمس کرده ایم. روش کار به این صورت است که ابتدا یک برچسب پلاستیکی مخصوص بر روی صفحه موبایل چسبانده میشود. این صفحه مجاری بسیار ریزی دارد که اجازه میدهد خون از آن ها عبور کند. یک قطره خون از انگشت دست بیمار گرفته شده و بر روی این صفحه گذاشته میشود. درست مانند کاری که برای تست قند خون انجام میدهند. سپس این خون در مجاورت ماده شیمایی مخصوصی قرار میگیرد که شروع به انعقاد آن میکند. با شروع انعقاد سیالیت و روانی حرکت خون دچار تغییر میشود.

حرکت این خون در مجاری صفحه پلاستیکی موجب تغییر در مقاومت الکتریکی صفحه تلفن همراه شده و از روی همین تغییر میتوان گران روی آن و در نتیجه میزان انعقاد خون را اندازه گیری کرد. منبع-http://www.iranorthoped.ir اندازه گیری میزان انعقاد خونتازه های پزشکیتست انعقاد خونموبایل و تست انعقاد خون اخبار پزشکی


  در این بخش می خواهیم اطلاعاتی در مورد میکروسکوپ دیجیتال (Digital Microscope) در اختیار شما بگذاریم که بسیار می تواند مفید باشد. ما سعی بر آن داریم که میکروسکوپ دیجیتال را به شما معرفی کنیم تا با این میکروسکوپ دیجیتال آشنا شوید. میکروسکوپ دیجیتال قابل حمل DG-3 با صفحه نمایشگر ۳٫۵ اینچی LCD برای مشاهده ی راحتتر اجسام ساخته شده است.     این میکروسکوپ دارای لنزهای optionalبا قدرت زوم ۲۵x تا ۱۰۰۰x را داراست. در هنگام کار, این میکروسکوپ میتواند با هر لنزش تصویری را درج کند و در نهایت بهترین تصویر با بهترین رزولوشن در صفحه نمایشگر ذخیره کند.   نخستین لنز میتواند بزرگنمایی برابر با ۲۵x تا ۲۰۰x داشته باشد که با این بزرگنمایی براحتی میتوان جسم مورد نظر را دقیقا در صفحه نمایشگر مشاهده کرد.

سطوح توسط لنز منور و روشن LED از ۲۵x تا ۱۰۰۰x بزرگ میشوند و بعد توسط سنسور CCD با ۲٫۳ میلیون پیکسل عکس برداری شده و در صفحه نشان داده میشود.قدرت زوم این میکروسکوپ براحتی به شخص این اجازه را میدهد که با زوم ۲۵x  منطقه مورد نظر خود را اسکن کند وبدون حرکت لنز تا بزرگنمایی ۲۰۰x بر روی شی مورد نظر زوم کند.با این میکروسکوپ هم از صدمه دیدن شی میتوان جلوگیری کرد و هم میتوان در زمان صرفه جویی نمود.   Digital Microscopeآشنایی با میکروسکوپ دیجیتالمطالب در مورد میکروسکوپ دیجیتالمعرفی میکروسکوپ دیجیتالمیکروسکوپ دیجیتالمیکروسکوپ دیجیتال چیست؟ اخبار پزشکی